Ясмінка Джумхур, омбудсман Боснії і Герцеговини та Лес Аламбі, головний комісар з прав людини Північної Ірландії в ефірі hromadske.tv пояснили особливості вирішення конфліктів у їх країнах.
Джумхур назвала надзвичайно важливою формалізацію примирення, як це було зроблено у грудні 1995 року після Боснійської війни Дейтонськими мирними угодами.
«На Балканах було кілька спроб досягнути миру... У постконфліктний грудень 1995 року мир було принесено на весь континент. Мирні угоди не мають єдиної моделі. Ми зробили певну помилку у своїй угоді — до неї було декілька додатків. Проблема, коли договір суперечить Конституції,а окремі положення не обмежені по часу», - назвала вона ризики потенційної мирної угоди.
Вона підкреслила, що усі люди підлягають амністії, якщо не вчинили злочинів, зокрема злочинів проти людяності.
Аламбі у свою чергу нагадав про важливість роззброєння.
«Зброю потрібно здавати та реєструвати, скільки людей у країні нею володіють. Потім її потрібно нейтралізувати, до чого долучають НАТО і ООН», - сказав правозахисник.
На його думку, необхідно пам’ятати про витоки конфлікту та працювати над недопущенням їх повторення.
«Потрібно не забувати, звідки ти походиш. Ще 40 років тому ситуація у Північній Ірландії була іншою... Кожен, хто відбув у в’язниці два роки за вчинення злочинів під час конфлікту, виходив до кінця терміну — це була частина рішення... Потрібно збільшувати довіру», - відзначив він.
У Північній Ірландії, розказав Аламбі, з’явилися лідери, які спрямували свої зусилля на примирення та недопущення повторення конфлікту. Він також підкреслив, що права людини повинні бути понад економічними та політичними питаннями.
«Політики не повинні маніпулювати фактами з минулого», - резюмувала Джумхур.
0 коммент. :
Отправить комментарий